Komórki skóry żyją około miesiąca. Czerwone krwinki odnawiają się co 3 miesiące, komórki wątroby co 18 miesięcy. Neurony trwają przez całe życie po to, by przechowywać wspomnienia. Byśmy na długo zachowali sprawność umysłową.
W okresie starości mózgowie traci pewną liczbę komórek nerwowych, ale przez całe życie potrafi wytworzyć nowe połączenia neuronalne i komórki nerwowe zwłaszcza w hipokampie.
Starzenie się dotyka mózgu na poziomie molekularnym, komórkowym, naczyniowym i strukturalnym. Konkretne mechanizmy nie są jeszcze do końca nam znane, swoją rolę odgrywają genetyka, codzienne doświadczenia, a także zmiany poziomu neuroprzekaźników i hormonów, stopniowo niszcząc naszą pamięć, zdolności motoryczne i funkcje wykonawcze. Zważywszy na to, że żyjemy coraz dłużej w konsekwencji stykamy się z neurodegeneracją. Niższy poziom dopaminy, serotoniny i acetylocholiny przyczynia się do utraty pamięci a z czasem do depresji. Jeśli do tego dodamy, Uszkodzenia układu naczyniowego, powiązane z wysokim ciśnieniem krwi, które podnoszą ryzyko udaru. To nasze zmarszczki będą niczym w porównaniu ze starzejącym się ośrodkowym układem nerwowym.
Co zatem powinniśmy zrobić by zachować sprawny umysł do późnej starości?
Ruch.
Nasz mózg potrzebuje aktywności fizycznej, żeby się rozwijać i poprawnie funkcjonować. Praca w ogrodzie, częste spacery, jazda na rowerze, regularne ćwiczenia fizyczne. krótko mówiąc regularny ruch jest radą nie tylko na czas zbliżania się do starości, ale na całe życie, im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.
Odżywianie.
Najbardziej długowiecznych społeczności bazuje przede wszystkim na roślinach, unika się tłuszczów zwierzęcych oraz spożywa się mikroskładniki, kwasy tłuszczowe omega 3 i antyutleniacze takie jak japońska Zielona herbata czy sardyńskie Cannonau, najbogatsze w polifenole wino na świecie czyli wino czerwone ale w niewielkich ilościach. Oprócz stosowania podstawowych zaleceń dotyczących właściwego odżywiania i nawodnienia w okresie zbliżania się do starości należy zwrócić większą uwagę na substancje, które wprowadzamy do swojego układu pokarmowego, zwłaszcza ograniczając ich ilość.
Sens.
Społeczny model praca emerytura, w którym występuje gwałtowny przeskok od aktywności do bezczynności, jest katastrofalny. dlatego większość ludzi szuka sobie innych zajęć i aktywności, które nadały by sens ich codziennemu życiu. By spowolnić starzenie, należy mieć w życiu jakiś cel, jak wskazuje japońska koncepcja ikigai. Iki oznacza dosłownie „życie, egzystencję” a gai „rezultat, wynik, owoc” czyli „cel istnienia”. W kulturze japońskiej przyjęło się, że każdy winien szukać swojego ikigai pośród osobistych preferencji i skłonności i poświęcić się mu w wieku kiedy skończy pracować zawodowo.
Ikigai to nic innego jak powód, dla którego budzę się co rano.
Życie towarzyskie.
Bardzo ważna i wyraźna jest pozytywna korelacja między powolnością starzenia się a relacjami z innymi ludźmi. Czyli bliskie kontakty z krewnymi przyjaciółmi i innymi jak wskazują badania psychologiczne jasno mówią że wolontariat lub działalność w ue organizacji religijnej amatorskie kluby artystyczne czy koła zainteresowań namiętne chodzenie do teatru czy klubu sportowego hamują wiele potencjalnie występujących negatywnych objawów starzenia się.
Samotność szkodzi zdrowiu fizycznemu i mózgowemu
Wiedza.
Wiele badań potwierdza negatywną korelację między poziomem wykształcenia a degradacją neuronalną. Kształcenie się i wiedza stanowią tarczę ochronną przed otępieniem starczym. WHO szacuje, że do 2050 roku będzie 3 razy więcej przypadków choroby Alzheimera niż obecnie. Samodoskonalenie się samokształcenie jest lekarstwem na tą straszną chorobę. Poprzez dobrowolne uczenie się powodujemy wzrost neuronalny, synaptyczny i aksonowy. To wykorzystanie naszej naturalnej ludzkiej ciekawości do tego, by zgodnie ze swoimi upodobaniami kierować żywiołową neuroplastycznością formując mózg bardziej odporny na starzenie się.
Podsumowując mycie zębów niedominującą ręką i ogólnie wszystko to co pozwala nam wyjść ze strefy komfortu, tworzy nowe połączenia synaptyczne oraz doskonali kontrolę motoryczną i poznawczą.
Można jednak zrobić znacznie więcej, poszerzać granice pamięci, dodawać całe połacie neuronowe ucząc się nowego języka ,prowadzić bogatsze życie towarzyskie, medytować, oraz ćwiczyć poczucie wdzięczności za swoje istnienie.
Bardzo gorąco zachęcam was teraz do ćwiczenia.
Anagramy
- Co jeździ podziemnym T O R E M ?_______
- To włoskie miasto należy odwiedzić, żeby przywieźć M E D A L IO N ze Świętym Ambrożym:____________
Łamigłówki logiczne
- Ile razy matematyk może odjąć dziesięć od stu?
- Co to jest SKKK?
Jeśli uda wam się rozwiązać te ćwiczenia wpiszcie odpowiedź w komentarzu pod postem na Facebooku
To, co mi się podoba w tym artykule, to wyjaśnione w przystępny sposób, jak zachować sprawny umysł mimo upływu lat. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że należy całe życie trenować plastyczność mózgu, a autorka daje nam ku temu przykład praktycznych ćwiczeń. Świetny artykuł, warto przeczytać!
METRO
MEDIOLAN
9
super ćwiczenia 🙂
Niesamowite jak nasze podstawowe czynności wpływają na sprawność mózgu
Fascynująca analiza procesu starzenia się mózgu! Dziękuję za podzielenie się tymi cennymi informacjami. To niezwykle motywujące przypomnienie, że nasz umysł ma niesamowitą zdolność do adaptacji i rozwoju!