Akademia Rozwoju Iwona Mieczyńska

Akademia Rozwoju Iwona Mieczyńska

RYSOWAĆ MOŻE NIE TYLKO PICASSO.

Data dodania: 22.01.2020

Jeśli nigdy wcześniej nie uważaliście siebie za osoby kreatywne, to czas na zmianę sposobu myślenia. Każdy człowiek ma potencjał umożliwiający mu odblokowanie w sobie kreatywności. W poniższym artykule przedstawiam kilka sugestii, aby pomóc Ci zacząć. Zamieszczam w nim wskazówki dotyczące prostych ćwiczeń w pobudzaniu kreatywności, ale jeśli potrzebujesz dodatkowej zachęty, to zapraszam na warsztat z myślenia wizualnego do

Akademii Rozwoju Iwona Mieczyńska.

Lubisz gryzmolić po kartce?

Kartki, na których piszesz, pokryte są bazgrołami?

Jeżeli tak, to przeprowadzono badanie porównujące pamięć roboczą dwóch grup ludzi: bazgrzących i niebazgrzących. Członków obu grup poproszono, aby posłuchali nagranej wiadomości telefonicznej o przyjęciu urodzinowym i zapamiętali imiona osób, które miały się na nim pojawić. Grupa bazgrzących zapamiętała więcej imion i miejsc wspomnianych w wiadomości telefonicznej w porównaniu z osobami niebazgrzącymi. Bazgranie podczas słuchania, pomaga w utrzymaniu koncentracji i uwagi oraz nie pozwala na całkowite „wyłączenie się”. Gryzmolenie nie jest czynnością wymagającą skupienia i działa jak bufor, uniemożliwiając innym czynnościom, na przykład oddawaniu się marzeniom, zakłócenie procesu zapamiętywania tego, co mamy zapamiętać. Jeśli więc boisz się, że zaczniesz odpływać myślami podczas spotkania, łap za ołówek.

Rysujemy, aby ulotnić kreatywność.

Rysowanie poprawia wyobraźnię, co ma podstawowe znaczenie we wspomaganiu znajdowania kreatywnych rozwiązań różnych problemów. Jeżeli więc bazgranie jest dla Ciebie dziecinnie proste i czujesz się na siłach, aby narysować coś nieco bardziej skomplikowanego niż zawijasy na kartce, to proszę bardzo.

Oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać, aby zacząć rysować i uwolnić swoją kreatywność:

Stwórz labirynt. Zacznij od pojedynczej myśli. Nie musi być głęboka; może to być nawet jakiś obiekt, jeśli tak będzie Ci łatwiej. Zapisz swoją myśl na kartce formatu A4. Teraz zastanów się nad kolejną myślą. W jaki sposób możesz połączyć te dwie idee? Kontynuuj, aż Twoja kartka zacznie przypominać labirynt myśli i pomysłów. Na początku może się to wydawać pozbawione sensu, jednak po kilku próbach stwierdzisz, że idzie Ci coraz łatwiej. Zauważysz także, że Twój mózg zaczyna bardziej aktywnie tworzyć połączenia między poszczególnymi elementami, co może sprawić, że proces kreatywny potoczy się w lawinowym tempie.

Porównanie mózgów osób kreatywnych i takich, które kreatywne nie są.

Grupa neurologów z Uniwersytetu Duke’a, Uniwersytetu w Nowym Meksyku oraz Uniwersytetu w Padwie (Włochy) wykazała, że kreatywność jest związana z pracą obu hemisfer i zależy od liczby połączeń między nimi.

W badaniu (DOI: 10.1214/16-BA1030) uczestniczyło 68 ochotników, którzy zostali poddani neuroobrazowaniu mózgu metodą tensora dyfuzji (rodzaj RM) oraz testom mierzącym poziom kreatywności. Badani musieli na przykład sporządzić jak najwięcej rysunków geometrycznych w ciągu pięciu minut, wymyślić jak najwięcej nowych zastosowań dla przedmiotów, takich jak cegła lub spinacz do papieru, a także wypełnić kwestionariusz mierzący zakres osiągnięć w obrębie sztuk wizualnych, muzyki, kreatywnego pisania, tańca, gotowania i nauki. Analiza danych pokazała, że najbardziej kreatywne osoby charakteryzowały się lepiej rozbudowaną siecią połączeń pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu, zwłaszcza w rejonie płata czołowego. (PAP)

Do czego można wykorzystać techniki myślenia wizualnego?

Zamiast kupować komuś urodzinową kartkę, może lepiej będzie zrobić ją samemu? Możliwości są nieograniczone — możesz coś narysować, namalować, możesz nawet posłużyć się starymi zdjęciami, aby odtworzyć jakieś cenne wspólne wspomnienie. To nie tylko metoda, aby wyrazić swoje myśli w bardziej znaczący sposób.

Jeżeli nie bawi Cię robienie kartek, to zastanów się nad tworzeniem albumów z wycinkami. Może w ten sposób uporządkujesz wreszcie poniewierające się luzem fotografie, a jest to też doskonały sposób na ożywienie wspomnień. Komiksy to także pomysł na poprawę kreatywności, a powieści graficzne, to doskonały sposób na wyrażenie myśli.

Może zamiast szukać odpowiednich słów, aby wyrazić, jak się dziś czułeś, spróbujesz to narysować?

Być może nawet zadziwisz sam siebie! Jeśli czujesz się wystarczająco odważny, to możesz zacząć zamieszczać swoje rysunki na blogu i dowiedzieć się, co o nich myślą Twoi przyjaciele. Niezależnie od tego, co wybierzesz, tworzenie takiego rodzaju pamiętnika w formie wizualnej to zabawny sposób na wyrażenie myśli i wyzwolenie kreatywnej strony Twojej osobowości.

Wzorce aktywności mózgu osób twórczych i metodycznych różnią się znacząco. Osoby kreatywne, rozwiązując problem, korzystają z prawej półkuli mózgu. Nawet kiedy takie osoby nie zastanawiają się nad rozwiązaniem jakiegoś problemu, ich prawa półkula mózgu pracuje. Ten wzorzec dowodzi, że nawet marzenia czy „nieistotne” myśli osób kreatywnych pełne są różnych pomysłów.

Interesujący jest fakt, że osoby kreatywne myślą wyjątkowo elastycznie. Wyobraź sobie labirynt z niezliczonymi ścieżkami, które prowadzą do innych ścieżek, łączących się z kolejnymi itd. Tak właśnie przedstawia się aktywność mózgu osoby kreatywnej. Osoba taka posługuje się różnorodnymi „wyzwalaczami” powodującymi powstanie określonej myśli, która prowadzi do kolejnej. Na przykład rozmowa może wyzwolić w mózgu takiej osoby obraz, który ona widziała przed miesiącem, co z kolei przywołuje myśl sprzed tygodnia, a to prowadzi do nowego pomysłu.

Mózg osoby myślącej metodycznie jest inny. Przypomina prostą drogę, która zaczyna się od problemu i biegnie prosto, aż do rozwiązania. Myślący metodycznie nie pozwalają swoim mózgom na to, aby były rozpraszane przez inne pomysły, i koncentrują się wyłącznie na działaniach, które powinni wykonać, aby rozwiązać problem.

Jest prawdą, że twórcze umysły zawsze będą wysoko cenione. Z drugiej jednak strony kreatywność może nam również pomóc w codziennym życiu.

Jak rozwinąć naszą kreatywność tak, aby była ona bardziej innowacyjna i skuteczniejsza. Kreatywność to nie tylko cecha, jaką mają artyści, pisarze czy wielcy przedsiębiorcy. Daje nam ona cały potencjał innowacji w każdej części naszego życia.

Steve Jobs mawiał, że Kreatywność polega na łączeniu właściwych elementów. Łączy nasze przeszłe doświadczenia z naszą rzeczywistością i odważa się tworzyć nowe i trudne rzeczy.

Wiele osób uważa, że nie mogą stać się bardziej kreatywnymi ludźmi, ale są w błędzie. Wszyscy możemy co najmniej trochę poprawić swoją własną kreatywność w stosunku do tego, co mamy teraz. A właściwie to zapewniając niewielkie ćwiczenia dla naszego mózgu, możemy być dzięki temu trochę bardziej kreatywni każdego kolejnego dnia.

Oto one:

Po pierwsze, zignoruj wszelką krytykę.

Po drugie, ważniejszą rzeczą jest sam proces rysowania a nie efekt końcowy.

Po trzecie, zrelaksuj się, bo stres zabija kreatywność.

Po czwarte, posiadanie dobrego pomysłu i nadanie mu odpowiedniej formy, to połowa sukcesu.

Po piąte dużo czytaj, bo jedną z najbardziej stymulujących mózg czynności jest czytanie.

Bez wątpienia kreatywność jest najważniejszym zasobem ludzkim ze wszystkich dostępnych. Bez niej nie byłoby postępu, a my na zawsze powtarzalibyśmy te same wzory i zachowania”.
Edward de Bono-

5 1 Głosuj
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbym, aby twoje myśli, proszę komentarz.x