Akademia Rozwoju Iwona Mieczyńska

Akademia Rozwoju Iwona Mieczyńska

Pamięć jak ją usprawnić i jak spowolnić starzenie się mózgu?

Data dodania: 12.01.2023

Wiesz jak usprawnić swoją pamięć?

Jak trenować swój mózg? 

Jak trenować pamięć by  cieszyć się jej dobrą kondycją do późnej starości?

Gdzie mieści się nasza pamięć.

Naukowcy wykazali, że aktywność komórek w przedniej części mózgu (obszar kory przedczołowej) jest szczególnie związana z pamięcią. To miejsce, to pamięć robocza. To właśnie tam najpierw trafiają informacje, które chcesz zapamiętać. Następnie są one przekazywane do struktur znajdujących się w hipokampie czyli skroniowych częściach mózgu, gdzie w nieograniczonych ilościach są trwale zapisywane.

Główną rolą pamięci roboczej jest utrzymywanie w aktywnej formie informacji potrzebnych do wykonywania bieżących zadań i zapamiętywania nowych informacji. Używasz swojej pamięci roboczej przez cały czas – gdy opanowujesz nową wiedzę, prowadzisz rozmowę czy robisz zakupy.

Jednak zanim informacje trafią do hipokampa muszą znaleźć się w pamięci roboczej.

Pamięć człowieka składa się z kilku pamięci w zależności od długości przechowywania informacji.

Klasyfikacja pamięci ze względu na długość pamiętania.

Pamięć sensoryczna czyli ultra krótki czas, duża pojemność zlokalizowana w każdym zmyśle służy do tego aby procesy percepcji mogły wydobyć maksimum potrzebnej informacji z nadchodzących bodźców. Nadchodzące informacje bez zniekształceń i przetwarzania, bez wstępnie opracowanych informacji czyli jest to jakby filtr selekcji.

Pamięć krótkotrwała czyli krótki czas trwania około kilkadziesiąt sekund, mała pojemność, przechowuje informacje potrzebne do bieżącego działania, bieżące przetwarzanie informacji oraz przygotowuje część informacji do długotrwałego zapamiętywania. Informacje są łatwo dostępne i obecne w świadomości.

Pamięć długotrwała czyli długi czas przechowywania magazyn na całe życie ogromna pojemność gromadzenie wiedzy. Zapisywane na niej dane dostępne są poprzez pamięć roboczą, krótkotrwałą. Jej rodzaje to pamięć deklaratywna  czyli co?, semantyczna -fakty i epizodyczna – zdarzenia.

Pamięć niedeklaratywna czyli jak?, proceduralna- czynności, umiejętności, pamięć mięśni.

Aby tworzyły się nowe wspomnienia i utrwalały informacje, szczególne znaczenie ma część hipokampu zwana zakrętem zębatym. Neurolodzy od dawna obserwują, że w tym niewielkim fragmencie rodzi się najwięcej nowych neuronów w mózgu dorosłego człowieka i to właśnie te nowe neurony służą do zapisywania informacji, które nieustannie człowiek gromadzi.

Informacje zapisywaane w neuronach, hipokamp musi “zdecydować “, czy przechować je tylko przez chwilę w pamięci krótkotrwałej, czy zachować na dłużej nawet na całe życie, w pamięci długotrwałej. Nowe informacje na przykład usłyszane przed chwilą nazwisko, rejestrowane są i przetrzymywane w przedniej zaawansowanej części mózgu zwanej korą przed czołową. informacje wędrują do hipokampu, skąd albo są usuwane w czasie od kilkuset sekund do kilku minut po dotarciu informacji do mózgu albo kodowane w nowych neuronach pamięci w zakręcie zębatym.

Następnie neurony te przemieszczają się w różne miejsca w mózgu. Wspomnienie długotrwałe takie jak wakacje jest zakodowane jednocześnie w wielu jego częściach: w rejonie odpowiedzialnym za wrażenia wzrokowe w rejonie, który zawiaduje rejestrowaniem zapachu, oraz w ciele migdałowatym, które zapisuje emocje. Hipokamp koordynuje te wszystkie wrażenia i składa je w całość kiedy przywołujemy wspomnienie.

Co zatem sprawia, że mamy dobrą pamięć?

Jak to jest, że jedne wspomnienia zostają w nas na całe życie a inne ulatują z pamięci?

Tutaj do akcji wkracza człowiek, bo to my właściciele wspomnień, jesteśmy odpowiedzialni za to, jak długo się one utrzymują. Mózg działa jak mięsień im bardziej go używamy tym jest większy i bardziej złożony. Trening mózgu ważny jest dla pamięci krótkoterminowej. Dla trwałego zapisania śladów pamięci najważniejsze są warunki początkowe, czyli moment kiedy mózg rejestruje zapamiętywane informacje. Wtedy, to tworzą się nowe połączenia między neuronami, które pomagają w późniejszym jej wywoływaniu.

Zapraszam do treningu pamięci.

HITORI

Hitori pochodzi z Japonii po raz pierwszy opublikowano je w wydawnictwie Nikoli specjalizującym się w łamigłówkach.

Po raz pierwszy opublikowano je w 1990 roku w kwartalniku „Nikoli Puzzle Times”.

Pełna nazwa łamigłówki brzmi: „Hitori ni shite kurę”, co oznacza: „Chcę być sama”.

Jak rozwiązywać hitori?

W każdej kratce diagramu znajduje się jedna litera. Należy zaczernić część liter zgodnie z trzema zasadami:

1. W każdym rzędzie i w każdej kolumnie dana litera (niezaczerniona) może występować tylko raz.

2. Zaczernione pola z literami nie mogą się stykać bokami.

3. Z każdego pola z niezaczernioną literą musi być możliwość przejścia do niezaczernionego pola (czarne pola nie mogą dzielić diagramu na dwie lub więcej części).

hitori- trening pamięci

Chcesz mieć dobrą pamięć, koncentrację i szybciej myśleć?

Trenuj pamięć krótkotrwałą, rozwiązując zagadki matematyczne.

Matematyka angażuje wiele obszarów naszego mózgu, a logiczne myślenie jest niczym innym jak tylko szczególnym treningiem pamięci.

Zadania matematyczne, wymagają ciągłego pamiętania o przesłankach, które są nam niezbędne do wnioskowania.

Liczenie, aktywizuje umysł, a więc wpływa na wzrost liczby połączeń między neuronami.

Rozwiązywanie zadań wyrabia nawyk myślenia przyczynowo- skutkowego, co bardzo usprawnia proces przypominania.

Zagadki matematyczne

Z pięciu różnych liter utworzono kod oznaczony na rysunku znakami zapytania. Zadanie polega na rozszyfrowaniu kodu, czyli ustaleniu każdej litery i jej miejsca w kodzie. Klucz do rozwiązania stanowi pięć próbnych układów złożonych z pięciu liter i ocena zgodności każdego z nich z kodem. Ocenę stanowią białe i ZIELONE kółeczka umieszczone obok danej próby. Każde z nich wskazuje na obecność w próbie takiej samej litery jak w kodzie. Zielone kółko oznacza, że taka sama litera występuje na właściwym miejscu. Białe kółko oznacza, że miejsce jest błędne.

zagadki matematyczne

Jeśli uda Wam się rozwiązać te zagadki wpiszcie odpowiedź w komentarzu pod postem na FB

5 2 Głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oliwia
Oliwia
7 miesięcy temu

Ten artykuł jest naprawdę interesujący! Cieszę się, że zawiera praktyczne porady dotyczące technik poprawy pamięci i koncentracji. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki autorka wyjaśnia zasadę działania tych technik, a następnie proponuje konkretne kroki, które można podjąć, aby je wypróbować. To niewątpliwie przydatne narzędzia dla osób, które chcą zwiększyć swoją efektywność w nauce lub pracy.
Artykuł jest również dobrze zilustrowany grafikami i przykładami, co ułatwia zrozumienie omawianych tematów.
Jestem pewna, że zastosowanie tych technik może przynieść realne korzyści i polepszyć jakość życia wielu osób.

1
0
Chciałbym, aby twoje myśli, proszę komentarz.x